Dallas FSC Partner Rinks

This Page Updated by the Dallas Figure Skating Club - Our Home Rink is located in Plano, Texas

Dallas FSC Competition Results

 

2018 US Figure Skating Nationals

San Jose, California

NATIONAL CHAMPIONS

Audrey Lu & Misha Mitrofanov – Junior Pair CHAMPION

Coached By: Olga Ganiecheva & Aleksey Letov

 

Maxim Zharkov – Intermediate Men’s CHAMPION

Coached By: Svetlana Serkeli & Andrei Zharkov

 

Natasha Mishkutionok & Partner Daniel Tioumentsev – Juvenile Pair CHAMPION

Coached By: Natalia Mishkutionok

 

NATIONAL SILVER MEDALIST

Alyssa Chan – Intermediate Ladies SILVER MEDALIST

Coached By: Olga Ganicheva & Aleksey Letov

 

NATIONAL BRONZE MEDALIST

Nhat-Viet Nguyen –  Juvenile Boys BRONZE MEDALIST

Coached By: Olga Ganicheva & Aleksey Letov

 

PEWTER MEDALIST

Hanna Harrell – Junior Ladies Champion – PEWTER MEDALIST

Coached By: Olga Ganicheva & Aleksey Letov

 

PLACEMENTS IN THE U.S.

Amber Glenn – Senior Ladies 8th Best in the U.S.

Coached By: Darlene and Peter Cain

 

Emily Chan – Senior Ladies 20th Best in the U.S.

Coached By: Olga Ganicheva & Aleksey Letov

 

Alex Krasnozhon – Senior Men’s 10th Best in the U.S.

Coached By: Darlene and Peter Cain

 

Justin Wichmann – Junior Men’s 12th Best in the U.S.

Coached By: Olga Ganicheva & Aleksey Letov

 

Katarina DelCamp & Partner Maxwell Gart – Junior Dance 9th Best in the U.S.

 

Jessica Lin -  Novice Ladies 9th Best in the U.S.

Coached By: Anya Artemova & Sergey Artemov

 

Alexandra Johnston & Maxim Zharkov – Intermediate Dance - 6th Best in the U.S.

Coached By: Svetlana Serkeli & Andrei Zharkov

 

Emilie Mao – Midwestern Sectional Juvenile Girls 12th Best in the U.S.

Coached By: Olga Ganicheva & Aleksey Letov

Click here for the

2017 Skate Dallas IJS Results

Click here for the

2017 Skate Dallas 6.0 Results

2017 US Figure Skating Nationals

Kansas City, MO

 

Madison P. Nguyen – National Juvenile Girls CHAMPION - Olga Ganicheva and Aleksey Letov

 

Tamnhi Huynh – National Juvenile Girls Silver Medalist - Svetlana Serkeli and Andrei Zharkov

 

Elise Freezer (Associate Member) – National Juvenile Girls Pewter Medalist - Olga Ganicheva and Aleksey Letov

 

Alexander Liu– National Juvenile Boys 11th BEST in the USA – Cambria Jones and Julianne Kos

 

Stephanie Ciarochi –National Intermediate Ladies CHAMPION - Olga Ganicheva and Aleksey Letov

 

Jessica Lin – National Intermediate Ladies 9th BEST in the USA - Sergey Artemov

 

Alyssa Rich – National Novice Ladies 5th BEST in the USA – Ann Brumbaugh and Ben Shroats

 

Hanna Harrell – National Novice Ladies 6th BEST in the USA – Olga Ganicheva and Aleksey Letov

 

Alan Wong – National Novice Men’s 10th BEST in the USA - Alexei Sidorov

 

Katarina DelCamp and her partner Maxwell Gart – National Novice Dance Silver Medalists    

 

Ashley Lin – National Junior Ladies Bronze Medalist - Sergey Artemov

 

Alex Krasnozhon – National Junior Men’s CHAMPION - Darlene and Peter Cain

 

Amber Glenn –– National Senior Ladies 8th BEST in the USA - Darlene and Peter Cain

 

Ashley Shin - National Senior Ladies19th BEST in the USA

 

Ashley Cain (Associate Member) and her partner Tim LeDuc – National Senior Pairs  Bronze Medalists – Darlene and Peter Cain

Click here for the

2016 Bunny Hop Open Results

Click here for the 

2016 June Bug Open Results

Click here for the

2016 Skate Dallas Results

 

2016 US Figure Skating Nationals

St. Paul, MN

 

Emily Chan – Junior Ladies Champion
Vivian Le - Junior Ladies Silver Medalist

Alex Krasnozhon – Junior Men Bronze Medalist

Alyssa Rich – Intermediate Ladies Bronze Medalist

Stephanie Ciarochi – Juvenile Girls Champion

Hanna Harrell – Juvenile Girls Silver Medalist

Maxim Zharkov - Juvenile Boys Bronze Medalist

Shin Lei Case and Maxim Zharkov - Juvenile Dance Pewter Medalist

Rique Newby Estrella - Junior Pairs 5th place
Gabrielle Noullet - Novice Ladies 5th place
Ashlee Raymond and Misha Mitrofanov - Novice Pairs 6th place
Audrey Lu – Intermediate Ladies 6th place

Dylan Hylander - Intermediate Men 8th place

Katarina DelCamp and Dylan Hylander - Juvenile Dance 8th place

Katarina DelCamp – Juvenile Girls 7th place


Ashley Cain (Associate Member) – Senior Ladies 14th place

 

 

2016 Winter Games of Texas Competition

Click Here for Results

 

2016 Midwestern Sectionals Competition

 

Stephanie Ciarochi – Midwestern Sectional Juvenile Girls CHAMPION - Olga and Aleksey
Hanna Harrell – Midwestern Sectional Juvenile Girls Silver Medalist - Olga and Aleksey
Katarina DelCamp – Midwestern Sectional Juvenile Girls Bronze Medalist - Olga and Aleksey
Maxim Zharkov – Midwestern Sectional Juvenile Boys CHAMPION – Svetlana and Andrei
Katarina DelCamp and Dylan Hylander – Midwestern Sectional Juvenile Dance CHAMPIONS – Brent
Shin Lei Case and Maxim Zharkov – Midwestern Sectional Juvenile Dance Silver Medalists – Svetlana and Andrei
Alyssa Rich – Midwestern Sectional Intermediate Ladies CHAMPION – Ann and Ben
Audrey Lu - Midwestern Sectional Intermediate Ladies Pewter Medalist - Olga and Aleksey
Dylan Hylander – Midwestern Sectional Intermediate Men’s Bronze Medalist - Olga and Aleksey
Gabrielle Noullet - Midwestern Sectional Novice Ladies CHAMPION Olga and Aleksey
Ashlee Raymond and Misha Mitrofanov – Midwestern Sectional Novice Pairs Bronze Medalists – Olga and Aleksey
Vivian Le - Midwestern Sectional Junior Ladies CHAMPION - Olga and Aleksey
Emily Chan – Midwestern Sectional Junior Ladies Silver Medalist - Olga and Aleksey
Alex Krasnozhon – Midwestern Sectional Junior Men’s CHAMPION – Darlene and Peter
Rique Newby Estrella - Midwestern Sectional Junior Pairs Bronze Medalist
Ashley Cain (DFSC Associate Member) – Eastern Sectional Senior Ladies Silver Medalist – Darlene and Peter

 

2016 Southwestern Regionals Competition

The 2016 Southwestern Regionals Competition was held this year in October 2015 in Kansas City.  The Dallas Figure Skating Club made a huge showing at this event and our skaters won many of the awards. 

 

Hanna Harrell – SW Regional Juvenile Girls Champion

Stephanie Ciarochi – SW Regional Juvenile Girls Silver Medalist

Katarina DelCamp – SW Regional Juvenile Girls Bronze Medalist

Hailey Um – SW Regional Juvenile Girls Pewter Medalist

Maxim Zharkov – SW Regional Juvenile Boys Champion

Alexander Liu – SW Regional Juvenile Boys Bronze Medalist

Katarina DelCamp and Dylan Hylander – Juvenile Dance

Alyssa Rich – SW Regional Intermediate Ladies Champion

Akane Eguchi – SW Regional Intermediate Ladies Silver Medalist

Audrey Lu – SW Regional Intermediate Ladies Bronze Medalist

Lauren Hylander – SW Regional Intermediate Ladies Pewter Medalist

Dylan Hylander – SW Regional Intermediate Men’s Bronze Medalist

Gabrielle Noullet – SW Regional Novice Ladies Champion

Alan Wong – SW Regional Novice Men’s Bronze Medalist

Ashlee Raymond and Misha Mitrofanov – Novice Pairs

Riley Shin – SW Regional Junior Ladies Bronze Medalist

Shin Lei Case and Maxim Zharkov – Juvenile Dance

Emily Chan – SW Regional Junior Ladies Champion

Vivian Le – Team USA Junior Ladies BYE

Alex Krasnozhon – Team USA Junior Men’s BYE

Ben Shou – Junior Men’s BYE

Rique Newby-Estrella – Team USA Junior Pairs

Amber Glenn – Team USA Senior Ladies BYE

Ashley Shin – SW Regional Senior Ladies Silver Medalist

*** ASSOCIATE – Ashley Cain – NA Regional Senior Ladies Bronze Medalist

 

­

-->

 

2015 US Figure Skating Nationals

The DFSC Board of Directors is extremely proud of all of our skaters’ accomplishments and placements in their level and discipline in the United States!! If you see these skaters, be sure to congratulate them!!

 

Alan Wong – Intermediate Men Bronze Medalist 5SP 3FS 3 overall

Emily Chan – Novice Ladies Champion 1SP 1FS 1 overall

Rique Newby Estrella – Novice Pairs Bronze Medalist 5SP 3FS 3 overall

Vivian Le – Junior Ladies Bronze Medalist 7SP 5FS 3 overall

Elena Taylor – Junior Ladies Pewter Medalist 8SP 4FS 4 overall

Audrey Lu – Juvenile Girls 7th

Shin Lei Case and Maxim Zharkov – Juvenile Dance 11pattern 11FD 11 overall

Maxim Zharkov – Juvenile Boys 8th

Ashlee Raymond – Novice Ladies 10SP 11FS 11 overall

Emily Chan and Misha Mitrifanov – Novice Pairs 8SP 4FS 8 overall

Amber Glenn – Senior Ladies 7SP 15FS 13 overall

Ashley Shin – Senior Ladies 15SP 20FS 20 overall

 


2015 Winter Games of Texas Competition Results!

2015 WGT Results

 

Congrats to the Amazing 2014 Bunny Hop Open Competitors!

2014 BHO Results All Clubs

 

CONGRATULATIONS to the DFSC 2014 National Competitors!

 

We are VERY PROUD of all of you!

CONGRATULATIONS to Vivian Le and Amber Glenn for earning record-high National scores!

Gabrielle Noullet – 5th in Juvenile Ladies

Vivian Le – 3rd Short Program – 1st Freeskate – Overall CHAMPION in Novice Ladies

Riley Shin – 10th Short Program – 7th Freeskate – Overall 8th in Novice Ladies

Emily Chan – 8th Short Program – 10th Freeskate – Overall 9th in Novice Ladies

Rique Newby Estrella – 11th Short Program, 10th Freeskate – Overall 9th in Novice Pairs

Amber Glenn – 1st Short Program – 1st Freeskate – Overall CHAMPION in Junior Ladies

Ashley Shin – 3rd Short Program – 3rd Freeskate – Overall BRONZE MEDALIST in Junior Ladies

Elena Taylor – 6th Short Program – 5th Freeskate – Overall 5th in Junior Ladies

CONGRATULATIONS to the DFSC International Qualifier!

We are VERY PROUD of you!

Clare Untalan – Philippine CHAMPION in Junior Ladies

2013 Tri-Swizzle WINNERS

             First Place

Alina Letova – DFSC                         25 points

Lauren Shaffer – Stars FSC           25 points

Second Place

Sydney Magennis – DFSC             24 points

Third Place

Deana Grigson – DFSC                   23 points

Fourth Place

Rubie Loman – DFSC                       22 points

Fifth Place – tie

Rebecca Ciarochi – DFSC               20 points

Taylor Russell – DFSC                      20 points